2017 ye 4 gün kala elektrikli otomobillerde son durum

Bu blogu ilk olarak Nisan 2011 de açmıştım. Elektrikli otomobiller o zamanlar çoğu ülkede  golf arabası muamelesi görmekteydi. Böyle bir ortamda Nissan firmasının Leaf model aracını satışa çıktığını görmüş (yurt dışında) ve heyecanlanmıştım. Türkiye de ne zaman satışa çıkar sorusuna doğru düzgün bir cevap alamadığım gibi, ısrarlı sorularıma karşı baştan savma biçiminde verilen tarihler de yıllar öncesinde kaldı… Nissan Leaf halen Türkiyeye ithal edilmedi. Açıkçası pek edilecek gibi de durmuyor. Anladığım kadarı ile iki firmanın ortaklığından dolayı bunun için Renault firmasının Türkiyedeki elektrikli araç işini bırakması gerekiyor. Nissan Avrupaya 2014 yılında atmış olduğum bir tweet e ilginç bir cevap aldım. Nissan Türkiyenin sorulara cevap vermediğini ve Leaf i ne zaman Türkiye pazarında görebileceğimizi sordum. Aldığım cevap, “Üzgünüz ama şimdilik böyle bir planımız yok oldu”. Bu işteki mantığı anlayamadığımı söylediğimde ise “Neyi nerede sattığımızın kararını vermede kullandığımız pek çok ekonomik faktör var. Üzgünüz ama bir gün ümit ediyoruz ki olur” mealinde bir cevap aldım.

İşte yukarıdaki paragrafta  bahsedilen gün bir türlü gelmedi arkadaşlar. Bu saatten sonra gelsede çok şey farketmez zaten… Artık Leaf tek alternatif olmaktan uzak. Tesla 2017 yılı içinde ( tekrar bir erteleme olmazsa – 3 yıldır olduğu gibi) şarj istasyonlarını ülkemizde kuracak.

Tesla’nın Türkiyede kuracağı şarj istasyonları

Tesla Model 3 yaklaşık olarak Nissan Leaf ile aynı fiyat aralığına ve Leaf’ten çok daha fazla donanıma sahip bir araç olacak. Hatta öyle ki sürücü olmadan kendi kendine sürme donanımına bile sahip olacak. Türkiye’den yüzlerce kişinin ön sipariş verdiğini de göz önüne alırsanız, elektrikli otomobillerde gelecek, eğer devletimizin gazabına uğrayıp yeni vergiler gelmezse Tesla da gibi duruyor.

Diğer otomobillere kısaca değinecek olursak;

BMW i3 :  Şu anda Türkiye de satışta. Mecut menzil 160 km. Yeni model de menzilinin artacağı söyleniyor. Ben bu yazıyı yazdığım an itibari ile fiyatı 166.100 TL ile 173.900 TL arasında değişiyor.

screen-shot-2016-12-27-at-15-46-06

 

Renault ZOE : Fiyatı henüz belli değil. Menzili ise 210 KM civarında olacak. Batarya kirası olup olmayacağı henüz net değil.

Bu yazıyı yazdığım andaki döviz kurlarını da aşağıda veriyorum ki ilerde fiyatlar konusunda daha iyi yorumlarda bulunabilelim.

screen-shot-2016-12-27-at-15-50-58

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir