Elektrikli Oto Benzinliden Ucuzmu?

Elektrikli oto benim görüşüme göre normal şartlarda benzinliden tabiki ucuz fakat bazı firmalar işe batarya kirası adı altında aylık abonman istedigi yada isteyeceği için ilk çıkan modellerde sanırım pek bir fark göremeyeceğiz.Nissan leaf gibi batarya kirası olmayan elektrikli araçların ise henüz ülkemize ithali düşünülmüyor.Konu ile ilgili Zaman gazetesinin haberini aşağıda bulabilirsiniz.
Petrole göre daha temiz olmasına rağmen elektrikli otomobillerin sürücüye toplam maliyeti bugünkü araçlardan farklı olmayacak.

Yapılan tanıtımların aksine tüketicilerin bu yönde bir beklenti içinde olmaması gerekiyor, en azından şimdilik. Belki gelecek 5-10 yıl içinde bu avantaj ortaya çıkabilecek. Giderek artan çevre sorunları açısından elektrik, petrole oranla daha temiz bir yakıt olarak ön plana çıkmaya devam edecek. Zaten Türkiye’de fiyatları ortalama olarak açıklanan iki farklı aracın da minimum ÖTV grubuna dahil olmasına (bataryası kiralama olarak kullanılmasına) rağmen fiyatlar, dizel versiyonlara yakın konumlandırıldı. Elektriğin petrole göre ucuz olmasıyla oluşan avantaj ise elektrikli otomobilde kullanılacak bataryanın aylık kiralama bedeli yüzünden ortadan kalkıyor.

Hafta içinde Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanan otomotiv strateji belgesinde bulunan 27 eylem planından 6’sı doğrudan elektrikli ve benzeri çevreci araçları öne çıkarıyor. Hatta belgenin taslağında tüm otomobillere yönelik bir vergi düzenlemesi gündemde iken Maliye Bakanlığı’nın isteği ile belgenin son halinde karbondioksit miktarını düşüren araçları teşvik eden bir vergilendirme sistemi şeklinde değişim yapıldı. Bu yönüyle vergi sisteminin birçok AB ülkesinde olduğu gibi karbondioksit salımına odaklı hale getirilmesi ön plana çıkmış oldu. Ancak belge günyüzüne çıkmadan elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi yüzde 3 ile yüzde 15 arasında belirlendi. Normal otomobillerde yüzde 37’den başlayan ÖTV oranının aksine mevcut elektrikli modellerin pek çoğu bugün yüzde 3 ÖTV ile yola çıkacak. Bu oranlara rağmen elektrikli otomobillerin sürücüler üzerindeki maliyeti düşük olmayacak. AB ülkelerinde ise elektrikli araçlara düşük kullanım maliyeti değil, çevreci oldukları için ilgi duyuluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir