Tesla sonunda Türkiye’de

Tesla Konfigüratör ekran alıntısı

Bu blog’u ilk açtığım yılın üzerinden 12 sene geçmiş. Çok fazla yazı yazmasam da, zaman içinde, fırsat buldukça yeni yazılar eklemeye çalıştım. Ben elektrikli otomobillerle ilgili yazı yazma işine başladığımda bu konuda o kadar az haber vardı ki, Google’da elektrikli otomobil olarak arama yaptığınızda bu site ilk sıralarda çıkıyordu. Artık çok daha farklı haber kaynakları var. Bu alanda çekilmiş YouTube videoları var. Bu yazıyı asıl yazma sebebim ise aslında biraz da kendime not düşmek.

Artık elektrikli araçların Türkiye’de altın çağının başlamak üzere olduğu bir dönemdeyiz. Tesla ülkemizdeki mevcut şartlar dikkate alındığında gayet makul bir fiyattan Model Y ile giriş yaptı. Tarihe not düşmek adına, bu yazının yazıldığı günlerde otomobil bayilerinin web sitelerinde yazan fiyatlara sıfır araç bulmak neredeyse imkansız. Bulsanız bile aracı alırken ekstradan bir sürü aksesuara gereksiz paralar vermeniz isteniyor. Bu durumda bile bayilerdeki mevcut araçların çoğunun galericiler tarafından alınarak daha sonra çok daha yüksek fiyatlara son kullanıcıya satıldığı söyleniyor. Tesla işte tam da böyle bir dönemde son kullanıcının internet üzerinden sipariş verebileceği bir modelle piyasaya girdi. Eğer üzerine ekstradan başka vergiler gelmezse çok başarılı satış rakamlarına ulaşacağını öngörmek için kâhin olmaya gerek yok.

Umarım, sürdürülebilir enerji ve yeşil teknolojilere yönelik ilginin artmasıyla birlikte, elektrikli araç sektöründe yaşanan bu gelişmeler ülkemizin ve dünyanın çevre sağlığına da önemli katkılar sağlar. Ayrıca, elektrikli araç altyapısının gelişmesi ve uygun fiyatlı elektrikli araç modellerinin artması sayesinde, bu yeniliklerin toplumun daha geniş kesimlerine ulaşarak yaşam kalitemizi yükseltmesini diliyorum. Bu süreçte yerli üreticilerin de sektörde başarı yakalamasını ve ülkemizdeki istihdam olanaklarını artırmasını temenni ediyorum. İçten yanmalı motorlardan elektrikli araçlara geçişin hızlanmasıyla birlikte, daha temiz ve sürdürülebilir bir dünya için umut dolu adımlar atıldığını görüyoruz. Hepimizin Tesla Model Y gibi kaliteli araçlara daha kolay ulaşabileceği günlerin geleceği bir gelecek on yıl dileklerimle yazımı bitiriyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir